1387/04/14
جمعه ۱۳ تیر
نوشته شده توسط جام جم فلسفه در ساعت 00:31

جمعه ۱۳ تیر 


فردا آخرین لیست کتابهای جدید انتشار یافته حوزه ی فلسفه (ضمیمه کتاب ماه فلسفه)را در جام جم فلسفه ببینید.


 اعلان ویژه شرکت در نظر سنجی مربوط به لوگوی جام جم فلسفه

از میان هفت لوگوی ارائه شده بهترین را برگزینید

 

 

 

· چیزی به نام فلسفه اسماعیلی وجود ندارد

عصر امروز در نشستی که در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار شد، دکتر فریدون بدره‌ای مترجم و زبانشناس ایرانی و نگارنده و مترجم بیش از بیست اثر در مورد تاریخ اسماعیلیه به شرح عقاید و تاریخ اسماعیلیه پرداخت.در ابتدای این نشست دکتر غلامرضا اعوانی رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با اشاره به سوابق کاری دکتر بدره‌ای او را از جمله پژوهشگرانی خواند که چندین نسل از دانشجویان ایرانی با ایشان سروکار داشته‌اند و جوانب مهمی از فرهنگ ایران زمین را به آیندگان منتقل کرده‌اند.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
چاپ دوم کتاب «تاملات» اثر مارکوس اورلیوس با ترجمه عرفان ثابتی به تازگی از سوی نشر ققنوس منتشر شده‌است.به‌گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «تاملات» اثر مارکوس اورلیوس حاصل تاملات یکی از نامدارترین فیلسوفان رواقی در باب مسائل بنیادین حیات آدمی است.
 
 
 
·  راست ودروغ گرم شدن زمین
توماس کوهن معتقد بود که کتابهاى درسى تصویر نادرستى از تاریخ علم ارائه مى کنند. آنها واقعیات، نظریه ها و قوانین علمى را با چنان سرراستى و قاطعیتى طرح مى کنند که گویا این قوانین خود را به ناگهان در معرض دید دانشمندان قرار داده اند. کتابهاى درسى عدم قطعیت ها، مناقشات و اختلاف نظرها را نادیده مى گیرند. هنگامى که جامعه شناسان و مورخان علم تحت تأثیر کوهن به مطالعه تاریخ علم پرداختند، نمونه هاى بسیارى از عدم قطعیت هایى را یافتند که امروزه براى ما عجیب به نظر مى رسند؛ دانشمندان دهه هاى طولانى در مورد آنچه ما امروزه واقعیت هاى اثبات شده علم مى دانیم با یکدیگر اختلاف نظر داشته اند.
 

 

 

· پایان نامه / پرده آخر

نوشته ای تقریبا شخصی در باب تمام شدن تحصیل مریم نصر اصفهانی در گروه فلسفه دانشگاه شهید بهشتی منتشر می کنیم به پاس مقالاتی که در گذشته از ایشان مطالعه نمودیم.

script language="JavaScript" src="http://feed2js.org//feed2js.php?src=http%3A%2F%2Fwww.philnama.com%2Findex.php%3Foption%3Dcom_rss%26feed%3DRSS2.0%26no_html%3D1&chan=y&desc=1&targ=y&utf=y" type="text/javascript">